Stmelovací kurz 2018 „V barvách duhy“

24.9.2018 07:48 / Pavel Wojnar

Šesťáci se ještě ve škole ani neohřáli a už je čekal velký výlet. Obě třídy strávily společně týden od 17. do 21. 9. 2018 v Beskydech na chatě Studeničné. A nebyl to týden ledajaký – byl to týden duhový.

Sluníčko nám celou dobu krásně svítilo, a tak jsme mohli být pořád venku. I když jsme nechodili do školy, stejně jsme se hodně učili. A to samé důležité věci! Jak se hodně smát, jak se seznámit s novými lidmi, jak se dohodnout ve skupince, jak si pomáhat navzájem, jak si po sobě uklidit, jak se pohybovat v noci, jak více sportovat, tvořit a jak jen tak ležet na trávě a dívat se do nebe. Zkrátka jak mít radost z úplně obyčejných věcí. Nejsou to v dnešní době důležité lekce?

Naši šesťáci je zvládli moc dobře. Měli jsme radost, že se s chutí pouštěli do připraveného programu a že byli také ochotni pomoci nám dospělým (děti například připravovaly stoly před jídlem). Chceme také ocenit, že i když ubytování a strava byly hodně obyčejné, děti se přizpůsobily a nevymýšlely si.

A co jsme tedy prožili? Hned první den nás čekal výšlap z Mostů k chatě. Cestou už bylo cítit z lesa houby, na které jsme se pak ještě několikrát úspěšně vypravili. Hned u chaty stál náš „Duhový strom“, krásná borovice, pod jejíž korunou jsme se přivítali a hráli různé seznamovací hry. Rozdali jsme si taky parádní barevná trička, která z nás vytvořila jeden velký duhový tým. Pak jsme si zahráli volejbal, fotbal, vybíjenou a hru na formule. Večer jsme se vypravili na dobrodružnou procházku za svitu hvězd, kterým jsme vydatně pomáhali našimi baterkami.

Druhý den jsme houbařili. Pak jsme formou hry získali a naškrábali kopec brambor na oběd a odpoledne nás čekala velká hra „Trh s barvami“. Děti měly za úkol pomocí potravinářského barviva obarvit sůl. Sedm týmů vytvořilo sůl v sedmi barvách duhy. Děti je pak směňovaly mezi sebou, aby si mohly na památku vytvořit krásné barevné talismany. Večer jsme se snažili více poznat žáky z druhé třídy a pak jsme si se svou třídou povídali ve večerním kruhu.

Ve středu jsme si po procházce připravili velkou barevnou svačinu. Děti vytvářely ovocné mísy a mandaly. Pak jsme luštili dlouhý vzkaz, který bylo třeba poskládat z písmenek rozesetých na stopách okolo chaty. Vzkaz byl ušitý dětem na míru a zněl takto: „Každá barva je jedinečná, stejně tak, jako každý z nás. Pojďme spolupracovat, získat společné zážitky a vytvořit tak barevnou duhu.“ Odpoledne jsme si vyšlápli na chatu Gírová a večer nás čekalo velké dobrodružství. Po malých skupinkách jsme se vypravovali na noční putování. Cílem bylo najít klíče ke kufru plnému sladkostí. Přestože jsme věděli, že nám v lese nic nehrozí, bylo pro nás těžké zvyknout si na tmu. Spousta dětí zjistila, že má hlavu popletenou nesmysly z násilných filmů a hororů a museli jsme si mnohokrát vysvětlit, že za stromy kromě srnek a zajíců opravdu nic jiného nečíhá.

Ve čtvrtek jsme strávili dopoledne v lese. Hráli jsme akční hru se šiškami, hledali houby a venku se nám zalíbilo natolik, že jsme si tam donesli i svačinku a hodovali na louce. Odpoledne jsme plnili úkoly na stanovištích kolem chaty. Tak jako jsou barvy v duze různé, byly různé i úkoly (sportování, vyrábění, kreslení, relaxování). Každý si na památku vyrobil svoji malou duhu. Večer jsme se pobavili při scénkách, které jsme si pro sebe navzájem připravili a pak následovala vytoužená diskotéka. Pokud náhodou do blízkosti chaty přece jen zabrousil všemi obávaný medvěd nebo vlk, tak se tam už jistě nikdy nevrátí, protože 6.A a 6.B ho svým „zpěvem“ zahnala až někam daleko za Tatry J.  

V pátek nás čekalo balení a pak jsme se zašli rozloučit s lesem, kde jsme strávili tolik hezkých chvil.

Přejeme všem dětem, aby jim zůstaly na kurz hezké vzpomínky a aby se často vracely do přírody, která dokáže člověka osvěžit a připomenout mu, že umí být šťastný a spokojený i bez telefonu a televize.

Barbora Knápková, Marie Poloková, Beatrice Stařičná, Silvie Szymurdová a Martin Blatoň.

 

Více fotek lze najít ve fotogaleriích 6. ročníku ZDE.