Dušičky a Halloween

5.11.2018 11:18 / Barbora Knápková

Věděli jste, že naše Dušičky a anglický Halloween mají společné kořeny? Staří Keltové slavili 31.10. konec roku a tento svátek nazývali Samhain. Přečtěte si více.

Věděli jste, že naše Dušičky a anglický Halloween mají společné kořeny? Staří Keltové slavili 31.10. konec roku a tento svátek nazývali Samhain. I naši předci, Slované, si řídili tím, co se právě odehrává v přírodě. Po jejím probuzení na jaře, rozkvětu v létě a sklizni na podzim, přicházela tmavá a chladná zima. Příroda jakoby usínala, nebo „umírala“. Lidé v tomto období nejen děkovali za úrodu, ale i více vzpomínali na své předky. Věřili, že hranice mezi světem živých a světem těch, kteří již odešli, je nyní velmi tenká. Protože se záhrobního světa také trochu báli, snažili se udělat si z něho legraci. Odtud masky a kostýmy duchů.

I nám na Mendelce se podařilo propojit hravost a humor Halloweenu s našimi Dušičkami. Členové parlamentu a jejich pomocníci se převlékli do strašidelných kostýmů a připravili v parčíku u Rehabilitačního sanatoria stanoviště. U školy zatím probíhalo hlasování o nejhezčí dýni a poté se desítky rodičů a dětí seřadili do lampionového průvodu. Došli k parku, kde je čekala zábavná stanoviště. Kromě soutěžních stanovišť jsme měli připraveno i stanoviště dušičkové. Vzpomínali jsme na své blízké a ze vzkazů pro ně jsme vytvořili krásný „Řetěz vzpomínek“. Po splnění úkolů čekala na děti sladká odměna. Díky našim milým paním kuchařkám bylo také možno dát si muffinek. Za organizaci akce děkujeme hlavním školním čarodějkám paní učitelkám Andrei Ćmokové a Petře Dvorské. S přípravou pomáhala Barbora Knápková a členové žákovského parlamentu. Děkujeme také paní učitelce Sznapkové, děvčatům z předmětu Domácnost a šikovným pomocnicím z 9.A (Barči, Petře, Helči a Katce B.).