Cesta za poznáním Vídně

4.6.2017 20:45 / Pavel Wojnar

Celkem 47 osmáků a deváťáků se v pátek 26. 5. 2017 vydalo brzy ráno do Vídně. Na jednodenním zájezdu viděli nejen zajímavé historické památky města Vídeň. Svezli se také třeba metrem nebo navštívili zábavní park Prater. V praxi si mohli vyzkoušet svou němčinu. Zájezd pro žáky zorganizovaly paní učitelka Kateřina Morcinková ve spolupráci s paní učitelkou Blankou Fabianovou, Barborou Brzóskovou a s panem vychovatelem Michalem Morcinkem.

C e s t a  z a  p o z n á n í m (V í d e ň  -  26. května 2017)

„Člověk pozná sám sebe jen do té míry, do jaké pozná svět.“

„Architektura je zkamenělá hudba.“ Johann Wolfgang Goethe

Snad u všech to vypadalo stejně. Než kohout zakokrhal, naházet svačinu do batohu, zkontrolovat vše potřebné – pas, průkazku pojištěnce, kapesné a na poslední chvíli pádit na autobus směr Karviná - Vídeň. Při cestě tam jsme ještě dospávali poslední hodiny, takže nám cesta uběhla rychle.

Naše cesta začala srazem u školy, a to ve 4.15. Nasedli jsme do krásného pohodlného autobusu a vydali jsme se na cestu. V Mikulově jsme si udělali přestávku na protáhnutí celého těla a na toaletu.

Po příjezdu do centra Vídně jsme opustili autobus na několik hodin a spoléhali jsme na své fyzické sílyJ. Jednodenní výlet začal návštěvou  přírodovědného muzea. Za zmínku stojí, že jsme od paní učitelky Morcinkové dostali do vytvořených skupin pracovní list, který jsme měli za úkol po částech luštit. Odměnou nám byla výhra – eura – jako příspěvek na atrakce do Prátru.

Naproti přírodovědného muzea se nachází budova uměleckohistorického muzea. Obě tato muzea by si návštěvník Vídně neměl nechat ujít. Uprostřed těchto muzeí stojí monumentální pomník Marie Terezie držící Pragmatickou sankci, který váží cca 44 tun. Poté naše trasa pokračovala směrem k parlamentu s krásnou kašnou a bohyní Athénou. Po vyfocení se na schodech jsme pomaličku došli k radnici s typickým Rathausmannem na vrcholku, k divadlu, které patří k nejvýznamnějším divadlům v německy hovořícím světě a z povzdáli jsme sledovali univerzitu a Pamětní kostel - Votivkirche. Votivní kostel je novogotická stavba připomínající nepodařený atentát na císaře Františka Josefa I. 

Naše cesta pokračovala k  Hofburgu přes park. Procházka tímto parkem je velmi příjemná a uklidňující v každém ročním období. V Hofburgu, které bylo zimním sídlem Habsburků, najdeme především prostory, které slouží různým ministerstvům, úřadům, muzeím - např. Sissi muzeum, a je zde také Prezidentská kancelář a Císařská klenotnice. Většina žáků navštívila individuální prohlídku Sissi muzea za zvýhodněnou cenu, během níž je k dispozici audioprůvodce v češtině. Zbytek skupiny nasával atmosféru rušného centra města.

Poté jsme společně prošli kolem tzv. Loosova domu od architekta Adolfa Loose. Pokračovali jsme nejluxusnější ulicí Vídně, tzv. Kohlmarkt. Další zastávkou byl Stephansdom, který se podobá naší katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Vídeňané gotické katedrále něžně říkají „Steffl“. Za zmínku stojí, že se na tomto místě oženil Mozart. Za povšimnutí stojí jistě Haas-Haus, který je celý ze skla a oceli. Stavba tohoto domu rozvířila ostré debaty.

Kousek od Stephansdomu se nacházela stanice metra, kde jsme si ověřili své jazykové znalosti tím, že jsme si museli každý sám za sebe koupit jízdenku na metro za 2,20 eura. Když jsme si nevěděli rady a volali „pomoc“, byli nám k dispozici učiteléJ. Po koupi jízdenky jsme se ve skupinkách s daným vyučujícím vydali k Prátru. Tady nás čekala zábava v podobě různých atrakcí.

Naší poslední tečkou výletu byla návštěva velice známého Primarku, kde jsme měli nejen možnost ověřit si své jazykové znalosti v praxi, ale také uspokojit svou touhu po nákupu suvenýrů a dárků pro nejbližší.

Vídeň je bezesporu krásná. Doporučujeme tuto metropoli navštívit. Určitě jsou zde i jiné památky, které stojí za naši pozornost - Karlskirche, Belvedere, Schönbrunn, Albertina a jiné. A i když se nám ještě nechtělo domů, časový rozvrh byl daný.

Adieu Vídeň

Zobrazení pro čtení Nápovědu k funkcím přístupnosti můžete zobrazit stisknutím Alt+Sh