Psaní v přírodě
Redakce Mendelíčka vyrazila na podzim 2005 na malé psací soustředění do Komorní Lhotky. Co jsme tam prožili?

Už zase válčím ve školičce. Ta přírodní mě (i děti) bavila mnohem více. S osmi redaktory našeho školního časopisu Mendelíček jsme čtyři podzimní dny pobývali v útulné beskydské Komorní Lhotce. Nejmladší účastnicí byla čtvrťačka Karolína, nejzkušenější naopak osmanda Terka.
Hodně jsme psali a povídali si o tom... Například v bývalém maličkém kamenolomu. Devět popisů stejného místa, a přitom tolik odlišných. Někdo přemýšlel o místních ještěrkách či hadech, jiný si všiml nápisů na skalách a zapomenuté pneumatiky, nebo dumal o tom, jak tam na hoře mohou růst ty křivé stromy... Další pisatel viděl horolezecké skoby a skalní otvory, ve kterých už jistě nocovali nějací lidé, jiný poslouchal zvuky z dálky do lomu doléhající. A v mém příspěvku mi záhadně mrznul na kusu skály zadek, i když všude kolem se pohodlně rozvalovalo sluníčko... Přesně jako v životě, i stejné věci nemusejí být nakonec zas tak úplně stejné...
Na vršku Goduly nás u tamního hotýlku Ondráš skoro sežraly místní kozičky! S radostí pojídaly nejen doma maminkami pečlivě připravené řízečky či rohlíky se salámy, ale nadšeně panáčkovaly a škemraly i o naše slané lupínky nebo slaďoučké gumové medvídky. Jen o psaní nechtěly vůbec slyšet! Stačilo vyndat sešity a kozenky rychle prchaly... Při čtení na koleně psaných zábavných životopisů nás nejvíce pobavily větičky ze života Terezky. Tak třeba: „... Od chvíle, kdy jsem uměla mluvit, stala se mojí nejpoužívanější větou Vyškrábu ti oči z důlku! Směřovala samozřejmě k mojí sestře. A když jsem pak jako maličká zaslechla, že vlas vytržený s kořínkem už nevyroste, stala se mojí druhou nejpoužívanější větou: Vytrhám ti vlasy i s kořínkami! Ale i v té době jsem měla ségru ráda...“ Za nejveselejší životopis přidělili Terce ostatní velký pytel brambůrek a jako o závod začali chroupat. To kvůli strachu, že se zase odněkud přiřítí hladové kozy. Ale po těch jako by se slehla zem. To asi proto, že jsme se vítězce pokusili i zazpívat...:-). A při následném odreagovacím volejbálku šlo především o trošku pohybu se snahou nepolámat si prstíky:-)
A co jsme v pohodové Komorní Lhotce napsali ještě zajímavého? S tužkou v ruce jsme se například vydali proti proudu říčky Rásztoky až dozadu za obec a přemýšleli o záhadné rozestavěné obří budově v lese. Většina pisatelů se shodla, že jde v místní malebné krajince o rezavým plotem obehnanou a tajemně zarostlou zrůdu... Mýma očima šlo o jasnou perníkovou chalupu s několika pospávajícími Jaguškami. Protože byly asi zrovna po únavné žranici zbloudilých turistů, nechaly nás laskavě ve zdraví projít...:-) Zato v místním pohádkovém potůčku jsme bez obav a s radostí smočili dokonce i své unavené nožky.
Vylosované dvojice dětí (vybavené redaktorskými průkazy) také prováděly krátké rozhovory a ankety o životě v obci. A to i s úplně náhodnými kolemjdoucími. Samozřejmostí při tom bylo využívání digitálního diktafonu i digitálního foťáčku... A když nám nepřálo počasí a nebíčko trošku plakalo, seděli jsme v útulné dřevěné autobusové zastávce a psali o pocitech z místní malé školičky nacházející se přímo naproti ní. A potom jsme se samozřejmě vydali za reportáží dovnitř (vlastně jen samy děti, já školy zas tak moc nemusím:-) A co se při její prohlídce a rozhovoru s paní ředitelkou dozvěděly? Kromě nejrůznějších detailů o historii, vybavenosti a fungování vesnické školičky se čtyřicítkou dětí třeba i to, že nemají soudit okolní svět jen podle jeho zevnějšku.
A každý večer jsme se nad notebookem ohlíželi za prožitým dnem. Hodně jsme se smáli nad fotkami, které jsme ten den v terénu nafotili a vždy se i poctivě připravovali na další novinářský den. Vždyť taková týmová příprava velkého rozhovoru s vedoucí hotelu Godula, kde jsme byli ubytováni, či se starostou obce by byla i pro skupinku dospělých novinářů pěkná fuška.
A spát jsme chodili docela pozdě. A víte jak zaručeně uspat bandu malých neúnavných novinářů? Utahat je chozením a prací?? Tss, nemožné. Ale stačí jim půjčit na pokojík notebook, nechat je trošku se pohádat, které DVD se bude pouštět (každý totiž už něco z nabízených filmů zaručeně viděl). A potom nechat hezky v teplíčku všechny pohodlně polehat a zhasnout a ... A o půlnoci už všichni zaručeně chrněli... Hm, ale kdo ví, třeba jsem spal jen já:-)
Během našeho pobytu v kouzelném koutu Beskyd jsme samozřejmě i sportovali. S sebou jsme všude tahali gumový kroužek na ringo. Večer jsme v hotýlku ječeli u stolního fotbálku (no, já jsem to zas tak neprožíval, spíše jsem plnil roli sponzora:-). V místní stařičké kuželkárně jsme sráželi kuželky (v dnešní bowlingové době docela rarita, co?) a pak trochu i běhali! Fakt! Poražený tým čekala 3 kola kolem hotelu... Měl jsem to vymyšleno hezky: Aby jeden tým nebyl ve výhodě, koulel jsem pátého hráče na obou drahách současně... Jenže přemýšliví lumpíci to prokoukli a po gratulacích k vítězství s červeným týmem mě vyzvali k obíhání s modrými... Uf!:-)
A zašli jsme také na skvělý čajík do místních bylinných lázniček i do finské sauny (děti se potily a já měl konečně hoďku jen pro sebe a mrknul dokonce do novin:-). A závistivě jsme okukovali moderní domečky, na které musíme ještě hodně šetřit... A taky jsme nakoukli do života mladého manželského páru na místní farmičce. Kromě sympatických majitelů jsme si tam povídali i s kočkami, psy, králíky... a také s dvaceti čtyřmi krásnými koníky. Na nejhodnějším z nich se ti méně bojácní z nás dokonce i povozili.
Před návratem domů jsme ještě nahlédli do dobře vybaveného informačního centra obce. Získali jsme tam nejen řadu odpovědí a chytrých materiálů, ale hlavně jsme si tam v klidu mohli vše porovnat s našimi skutečnými prožitky. A v samém závěru našeho výjezdu jsme se setkali i s všude v obci tolik chváleným starostou.
I když jsem pro náš pobyt nepoužil zdaleka všechny mé nápady (na šmýrák na mém stole jsem si je trpělivě značil mnoho týdnů), ukázal jsem dětem většinu míst, která mám v Komorní Lhotce rád. (Rád tam zajíždím na kole a v minulém století jsem tam pobýval i na táboře.) A učili jsme se. Učili jsme se mnohem intenzivněji než ve škole! A to nejen psát. Taky počítat (... hodina na koni stojí 250 Kč, kolik zaplatí každý ze tří zájemců?..., i když jsem to nakonec platil sám, aby si sjeli všichni...:-) Ale šlo i o obyčejné (?) pitomosti jako zdravit, děkovat, slušně žádat... A hlavně umět spolu mluvit a poslouchat se. A spolupracovat ve dvojicích i větších týmech, dívat se kolem sebe... A hlavně myslet!
Takže: Malí vyvolení redaktoři z Mendelky prožili skutečně reálné - život obohacující - školní dny mezi velkými komornělhotskými bratry (kam se hrabou televizní hrátky na skutečnou realitu!) a už se všichni těší, že tam zase někdy přijedou. A já taky.
Pavel Wojnar:)