Třída 8. B

Stmelovací výjezd „Čtyři živly“

8.10.2017 19:36 / Martin Blatoň

Jak poznáte na chodbě ve škole účastníka stmelovacího kurzu? To, že si přivezl mnoho pěkných zážitků, nemusí být na první pohled vidět. Ale určitě si všimnete veselého náramku na ruce. Najdete na něm symboly čtyř živlů, což byla tematika, která nás provázela po celý týden.

První den se děti vypravily na blízkou rozhlednu. Na jejím vršku je čekalo překvapení: setkání se dvěma vílami, které jim předaly poselství od přírody. Matka Příroda je smutná, protože se z ní lidé přestali těšit, neváží si jí, berou si, co se jim hodí a znečišťují ji. Dozvěděla se ale, že na Sůkenickou se vypravila skupina dětí, které ještě mají dobré srdce a jsou ochotny přiložit ruku k dílu. Děti slíbily pomoc, rozdělily se do skupin podle čtyř živlů – Země, Oheň, Voda a Vzduch a společné dobrodružství mohlo začít.

Abychom ukázali, že to myslíme vážně, rozhodli jsme se rovnou pomoci živlu Země. Mandala je symetrický obrazec, který má působit krásně a harmonicky na své okolí. Vytvořili jsme tedy v lese čtyři mandaly z přírodnin. Abychom se zahřáli, hráli jsme schovku a při té příležitosti zjistili, že v lese je poschováváno plno hub. Během tvorby erbů v našich týmech se rozproudila spolupráce a pomalu se začaly smývat hranice mezi „áčkem a béčkem“. Na závěr jsme všichni dostali první symbol na náš náramek – znamení míru.

Druhý den jsme se věnovali tvoření - malování na kameny. Valounky dovezené až z Tater si děti vybíraly podle toho, který je oslovil. Strávily pak několik hodin jejich zdobením a výsledná díla byla jedinečná. V relaxačních aktivitách jsme pokračovali. Abychom si zvědomili důležitost živlu Vzduchu, vyzkoušeli jsme si pohybové a dechové relaxace. Pro některé bylo velmi náročné „vypnout“, uvolnit se a odpočívat. Ale dokázali jsme to všichni. Možná byste se divili, kdybyste viděli všechny děti ležící na koberci, jak se zavřenýma očima zhluboka dýchají a naslouchají zvukům přírody.  Odnesli jsme si zkušenost, že i v běžném životě bychom se mohli občas takto ztišit a lehce si plynout. Jako pírko, které večer přibylo na našem náramku.

Třetí den nám skřítci nechali v lese na stromech dobré rady, jak se chovat v přírodě. I když venku bylo vlhko, nezastavilo nás to, se značným úsilím jsme rozdělali oheň a vlastnoručně jsme si upekli svačinku – ohnivé hady. Naučili jsme se, že „pečení holubi nelítají sami do huby“ a že příprava jídla vyžaduje snahu a trpělivost. U ohně jsme se zahřáli a jiskřilo to pak až do večera. Připravili jsme si pro sebe navzájem velkolepou šou – ČeskoSlovensko má talent. Večerem provázel slavný moderátor Leoš Párek a herecké i taneční výkony byly svělé. Den jsme zakončili diskotékou. Naši radostnou náladu zpovzdálí sledovala Ohnivá víla a ocenila nás kousky opravdové lávy na naše náramky.

Čtvrtý den se po hotelu prošla malá vodní víla. Stejně jako ta pohádková za sebou zanechávala stopy. Jen místo perličky bylo v každé písmenko a úkolem týmů bylo složit dohromady dva moudré citáty. Odpoledne jsme se vypravili hledat pramen Bečvy. Doslechli jsme se totiž, že je vyschlý, a tak jsme chtěli pomoci. Místo jsme sice nenašli, zato jsme ale společně nasbírali vodu z malého potůčku. A to bylo moc dobře, protože Studánková víla nás večer navštívila na hotelu. Předali jsme jí vodu a ona nám za odměnu dala mušličku na náramek. Večer mezi všemi panovala pohoda, povídali jsme si a koukali na film.

Poslední den jsme si na rozloučenou pustili pár zvuků přírody a pak si povídali o tom, co nám stmelovací kurz přinesl. Obě třídy se shodly, že jsou rády, že se mohly lépe poznat. Ve škole se totiž vnímaly úplně jinak. Teď se žáci více poznali a rozhodli se, že v započatých přátelstvích budou pokračovat i ve škole.

I když během adapťáku často pršelo, dokázali jsme si vytvořit příjemnou atmosféru. Učili jsme se uskromnit, vyjít vstříc druhým a pomáhat si. A především jsme si užili spoustu zábavy ☺.

Děkujeme škole, že organizuje takové akce a rodičům, že umožnili dětem vyjet. Velké ocenění míří také personálu Hotelu Sůkenická.